Dantų PROTEZAVIMAS

 

KADA DAŽNIAUSIAI REIKIA PROTEZAVIMO?

 • Dantis buvo pažeistas ar infekuotas (ėduonis, įskylimai, traumos ir t.t.)

 • Dantis buvo prarastas dėl traumos, infekcijos ar nelaimingo atsitikimo

 • Nenatūralus danties nudilimas dėl bruksizmo („griežimas“ naktimis)

 • Nusidėvėję dantys dėl senų protezų

 • Pažeisti seni protezai, karūnėlės, tiltai, vainikėliai ir .t.t

 • Nuolatinis skausmas ir diskomfortas valgant

 • Dantų praradimas dėl ligų

 • Dantų ar dantenų praradimas dėl vėžio burnos srityje

 

PROTEZAVIMAS

Protezavimas – tai danties atstatymas pasitelkiant įvairius metodus. Dantis gali būti atstatytas dėl dalinio praradimo arba po visiško praradimo. Tai atliekama su karūnėlėmis, vainikėliais, tiltais, plokštelės, laminatės ir t.t.

Protezai gali būti nuimami arba pricementuojami.

 

KOKIE BŪNA PROTEZAI?

 

Karūnėlės:

Stipriai pažeistas dantis gali būti sutvarkomas su karūnėle. Jeigu dantis buvo smarkiai pažeistas ėduonies ir plombuotas keletą kartų – gali patamsėti, ypač po endodontinio gydymo. Tokiu atveju karūnėlė ne tik sustiprina dantį, bet ir išvaizda tampa lyg įprasto danties. Taip pat, jeigu dantis buvo pašalintas ir įsuktas  implantas – karūnėlė tvirtinama prie implanto.

 

Karūnėlės yra gaminamos iš įvairių medžiagų:

 • Keramikos: Šios karūnėlės suteikia natūraliausią danties išvaizdą, bet yra šiek tiek silpnesnės nei metalo keramikos karūnėlės. Jos gaminamos iš kelių sluoksnių, taip sukuriama kuo natūralesnė danties išvaizda, kuri būna skaidri ir atitinka natūralaus danties struktūrą.

 • Metalo keramikos: šios karūnėlės susideda iš metalo ir keramikos. Apatinis sluoksnis yra metalo, o viršutinis keramikos, taip sukuriama kuo natūralesnė danties išvaizda. Metalo keramikos karūnėlės yra mažiaus skaidrios (natūralaus danties vaizdas) nei keramikos karūnėlės, tačiau yra tvirtesnės.

 • Cirkonio keramikos: šios karūnėlės yra ypač tvirtos, tačiau nepasižymi skaidrumu, tad yra labiausiai naudojamos krūminiams dantims, kur reikia ypač didelio atsparumo apkrovoms.

 

Vainikėliai:

Vainikėlis yra pagaminamas iš porceliano ir yra ypač plonas. Jis dedamas ant likusio sveiko danties viršaus, taip išsaugant natūralų dantį, bet tuo pačiu padarant estetinį vaizdą. Dantis yra paruošiamas taip, kad uždėjus vainikėlis šis prisitvirtintų kuo stipriau ir būtų ilgalaikis efektas.

Vainikėliai nepakeičia karūnėlių, nes pastarieji yra naudojami ypač pažeistiems dantims arba visai jų netekus. Vainikėlis dedamas ant sveiko danties maksimaliai jį išsaugant ir taip ši procedūra tampa gana konservatyvus metodas atnešantis daug estetinės ir funkcinės naudos.

Vainikėliai dažniausiai naudojami priekiniams dantims, kur nėra didelių apkrovų.

 

Tiltas:

Tiltas yra naudojamas užpildyti tarpus dėl prarastų dantų. Iš tarpo šonų yra panaudojami esantys dantys, kaip laikikliai tiltui, taip nereikia sukti implanto. Jeigu yra didesnis tarpas nei dviejų dantų –  kraštuose reikia įsukti implantus ir taip kraštiniai implantai sukurs atramą tiltui.

Bet kuriuo atveju, šiais laikais implantai su karūnėlėmis yra daug geresnis ir patogesnis būdas nei tiltas ant sveikų dantų. Implantai jaučiasi daug natūraliau, geriau prisižiūri ir yra ilgaamžiškesnis. Tad prieš dedant tiltą visada siūloma apsvarstyti visas alternatyvas.

 

Praradus visus dantis burnoje:

Šiuo atveju naudojami pilni burnos protezai.  Šie protezai gali būti išimami arba prisukami ant keleto implantų, priklausomai nuo burnos struktūros. Nepaisant to jog, jie yra prisukami, vis vien galima juo išimti kuomet atliekama higieninė procedūra.

 

AR ILGAI LAIKO PROTEZAI?

Atlikus protezavimo procedūra, reikia laiko prie jų priprasti, ypač jeigu jų yra daugiau nei vienas ir jeigu iki tol ilgai nebuvo dantų burnoje. Be to, burnos audiniai visą laiką bandys prisitaikyti prie naujo protezo, tad kartais gali tekti koreguoti ir adaptuoti prie pasikeitusios situacijos burnoje.

 

Reguliarūs apsilankymai pas odontologą yra būtini! Jų metu bus atlikta burnos higiena ir įvertinta protezo situacija bei bus galima pakoreguoti jeigu yra poreikis. Teisinga ir kasdieninė burnos priežiūra bei apsilankymai pas higienistą prailgina protezų gyvavimo laikotarpį ir teisingai prižiūrimi gali tarnauti net ir visą gyvenimą.